Filozofia jogi vinyasa

Vinyasa krama joga jest to praktyka rozwoju duchowego i fizycznego mająca swoje źródła w starożytności. Jej głównym założeniem jest zachowanie równowagi pomiędzy ruchem, oddechem, ale także rozwagą. Filozofię tego stylu jogi rozpropagował nauczyciel jogi Sri Tirumalai Krishnamacharya. Vinyasa karma joga oznacza także zmiany, asany polegają na badaniu możliwości własnego ciała. Jest to sprawdzian przed wyższymi elementami jogi i przed medytacją. Jest to praktyka, która dopasowuje asany do możliwości i potrzeb osoby ćwiczącej. Nauczyciele jogi uważają, że każdy praktykuje jogę na swój własny użytek, ponieważ nie ma jednego uniwersalnego stylu dla wszystkich ćwiczących. Każdy ma inne cele, ale także różne możliwości i ograniczenia fizyczne joga vinyasa jest odpowiedzią dla indywidualnych potrzeb praktykujących jogę.

Sześć kategorii praktyk

  • Srsti krama – to praktyka jogi, która jest stosowana w pracy z dziećmi. Wpływa pozytywnie na rozwój psychofizyczny, ale także uczy prawidłowego prowadzenia oddechu.
  • Siksana krama są to asany, których głównym celem jest dążenie do perfekcji. Siksana krama uczy także wykorzystania asan do praktyki innych stylów jogi.
  • Raksana krama zalecana jest dla osób starszych, którym zależy na regeneracji sił, zebraniu energii, ale także zachowaniu zdrowia. Jest to ścieżka, która uczy panowania nad swoim umysłem.
  • Adhyatmika krama jest to wsparcie dla zdrowia, ale przede wszystkim uczy koncentracji i medytacji, która pozwala na poznanie własnej natury.
  • Cikitsa krama inaczej terapia. Ścieżka przeznaczona dla tych, którzy skarżą się na problemy zdrowotne. Prawidłowo wykonywane asany uruchamiają mechanizmy samoregulacyjne. Cikitsa karma to zachowanie równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duchem.
  • Śakti krama zakłada osiągnięcie specyficznych umiejętności poprzez wykonywanie asan.

Jak wykonywać asany?

Przede wszystkim wykonywane ruchy nie mogą być przypadkowe, nie powinny rozpraszać energii. Przypadkowe asany osłabiają koncentrację, a to może doprowadzić do zbędnego zmęczenia. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jogą to w trakcie zajęć należy skupiać swoją uwagę na poleceniach nauczyciela. Ważne są także przerwy pomiędzy ćwiczeniami, ponieważ jeśli asany nie zostały do końca opanowane to ich wykonywanie może przynieść nie tylko napięcie mięśni, ale także problemy z oddychaniem. Przejścia między pozycjami powinny być płynne i swobodne podobnie oddech musi współgrać z ruchem. Zaczynając praktykę jogi należy zdecydować się na profesjonalną szkołę jogi, ponieważ wykonywane ruchy powinny być pod kontrolą nauczyciela jogi, który może obserwować i ewentualnie korygować ruch. Na rynku dostępne są płyty instruktażowe, ale polecane są osobom, które mają już jakieś doświadczenie.